Telefon:(+90)382 - 2140066 © Web Tasarım By Erhan Alan Türkçe
TürkçeBeton Hakkında

Soğuk hava şartlarında beton nasıl dökülür

Taze betonda priz esnasında donma tehlikelidir. Priz öncesinde veya beton sertleştikten sonra oluşan donma etkileri farklıdır ve hasarları da nispeten azdır.

Taze betonun döküldüğü ortamın sıcaklığı düşünce priz süresi uzar, hidratasyon yavaşlar ve bunun sonucu olarak kalıp alma süresi gecikir. Ancak taze betonun donmasıyla fiziksel olaylar da etkili olur ve suyun donmasıyla hidratasyon durur.

Don etkisine uğrayan beton çözülünce hidratasyon yeniden başlayabilir, ancak çimento hamuru-agrega ve çimento hamuru-donatı ara yüzeylerinde aderans büyük ölçüde azalır.

Taze betonun döküldüğü ortamın sıcaklığı bir gün içinde + 5°C altına düşerse 48 saat süreyle, bir günden fazla +5°C altına düşerse 72 saat süreyle don etkisinden korunmalıdır.


Beton dökümü öncesi alınacak önlemler

1. Don riski olan hava koşullarında beton dökümünden olabildiğince kaçınılmalıdır.

2. Yüksek hidratasyon ısısına sahip çimento, izin verilebilen en fazla çimento dozajı ve düşük su/çimento oranı tercih edilmelidir.

3. Priz hızlandırıcı ve suyun donma noktasını düşürücü katkılar kullanılmalıdır. Ayrıca bir hava sürükleyici katkı maddesinin kullanılmasında da fayda vardır.

4. Betonun ilk sıcaklığının donma derecesine düşmemesi için; agrega, çimento ve su ısıtılmalıdır.

5. Beton yerleştirilmeden önce, kalıpların betona temas edecek bütün yüzeyleri kontrol edilmeli, varsa kar, buz ve donmuş kısımlar temizlenmelidir.

6. Beton dökülecek kalıpların sıcaklığı ile dökülen betonun sıcaklığı arasındaki farkın büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Gerekirse kalıplar ıslatılmalı, sıcaklığın belli bir yerde yoğunlaşması da önlenmelidir.

7. Isıtılmış yerlerde dökülen betonun ani kuruması uygun bir kür ile önlenmelidir.

8. Kalıp sökme süreleri don yapan günler kadar uzatılmalıdır.

9. Çimento hidratasyonu sonucu ortaya çıkan ısının beton dışına yayılması önlenmelidir. Bunun için kalıpların dış yüzeylerine uygun yalıtımlar yapılmalıdır. Açık beton yüzeylerinin yalıtımında ise odun talaşı, cam yünü ve polietilen köpük levha kullanılabilir.Kodbanks
Rüyakent Sitesi
Rüyakent Sitesi
Dif Mühendislik Haber Manşeti
AKSARAY İLİNDE 25 DAİRELİK 2 BLOK KAT KARŞILIĞI KONUT PROJE İNŞAAT YAPIMI RÜYAKENT SİTESİ
MERCEDES BENZ KAMYON FABRİKASI İÇİ HER TÜRLÜ İNŞAAT,MEKANİK,ELEKTRİKİŞLERİ ANAHTAR TESLİMİ YAPIM İŞLERİ
AVRUPABİRLİĞİ DESTEKLİ TARIMSALKALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU IPART DESTEKLİ ENDÜSTRİYEL ÇİFTLİK PROJELERİ VE ANAHTAR TESLİMİ YAPIM İŞLERİ
AKSARAY MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ORTAKÖY İLÇESİ 200 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU İNŞAATI ANAHTAR TESLİM İŞİ
GÖKBULUT GÜBRE YAPILCAN HUBUBAT DEPOLAMA VE ELEME TESİSİ,İDARİ BİNA,ALT YAPI VE ÇEVRE DÜZENLEME ANAHTAR TESLİMİ YAPIM İŞLERİ
AKSARAY BELEDİYESİ PAZAR YERİ ETRAFININ ÇELİK KONSTRÜKSİYON VE SANDWİCH PANELLERLE KAPATILMASI VE ÇEVRE DÜZENLEME İŞLERİ YAPIM İŞİ
AKSARAY SAĞLIK BELEDİYESİ YOLLARI BORDÜR.KİLİTLİ TAŞ VE ÇEVRE DÜZENLEME İŞLERİ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE ÖZEL İDARE MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNE BAĞLI KURUMLARDA GENİŞ ÇAPLI TADİLAT ONARIM İŞLERİ ANAHTAR TESLİMİ YAPIM İŞLERİ
AKSARAY İLİNDE 25 DAİRELİK 2 BLOK KAT KARŞILIĞI KONUT PROJE İNŞAAT YAPIMI RÜYA KENT SİTESİ YAPIMA BAŞLANMIŞTIR
İNSAN KAYNAKLARI İŞ BAŞVURU FORMU